Розлучення

 

Якщо подружжя не має дітей.

Згідно статті 106 Сімейного кодексу України шлюб між подружжям, яке не має дітей, можна розірвати подавши заяву до органів запису актів цивільного стану.

Заява про розірвання шлюбу подається в РАГС чоловіком і дружиною, а якщо один з них з поважної причини не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. В цьому випадку шлюб розривається на протязі місяця з моменту подачі заяви, якщо така заява не була відкликана.

 

Розірвання шлюбу органами РАГСу також відбувається на підставі заяви одного з подружжя у випадку, якщо другий визнаний недієздатним або зниклим безвісти.

 

 Якщо у подружжя є діти, то шлюб розривається через суд.

Розірвання шлюбу через суд регулюється статтями 109-112 Сімейного кодексу України.

Увага! Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

  1. Розірвання шлюбу судом за заявою подружжя (і чоловіка і дружини), у якого є діти, відбувається в разі подання заяви про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У цьому випадку шлюб розривається судом протягом 1-го місяця з моменту подачі заяви. Такі справи розглядаються судом в порядку окремого провадження. При цьому у рішенні суду про розірвання шлюбу зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається.
  2. Розірвання шлюбу судом за заявою одного із подружжя.

Звернутися з позовом про розірвання шлюбу може один з подружжя, при цьому обґрунтувавши позов тим, що подальше збереження сім’ї неможливе та суперечить інтересам позивача або дітей. Такий позов розглядається в порядку позовного провадження за всіма правилами (виклик сторін в судове засідання, право на апеляційне оскарження рішення тощо). Крім того, суд вправі надати подружжю строк для примирення. Тому назвати точні терміни розірвання шлюбу в цьому випадку практично неможливо.

Позовна заява про розірвання шлюбу може подаватись як за місцем проживання відповідача, так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.

Слід пам'ятати, що при подачі позову про розірвання шлюбу стягується судовий збір відповідно до Закону України «Про судовий збір» в розмірі та на сьогоднішній день  становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

 

Здавалося б, позовна заява про розірвання шлюбу досить проста і її можна скласти самостійно. Але часто виникають деякі нюанси, які попередньо варто обговорити з фахівцем в області сімейного права.

 

  

Приклад Позовної заяви про розірвання шлюбу:

 

До _____________ суду

адреса суду: ______________

 

Позивач: __(прізвище, ім’я, по батькові)__

адреса: ___ (зазначити разом з індексом)__

Засоби зв’язку:  тел.: _________________

 

Відповідач: __(прізвище, ім’я, по батькові)__

Адреса: ___ (зазначити разом з індексом)__

Засоби зв’язку:  тел.: _________________

 

 

ПОЗОВНА ЗАЯВА

про розірвання шлюбу

 

_____ 20__ року між Позивачем та Відповідачем було укладено шлюб (копія Свідоцтва про шлюб додається).

Від шлюбу подружжя має дитину - ______(ПІБ)_______ __.__.20__ року народження.

Але з ____(дата)____ часу ми не проживаємо однією сім’єю.

Подальше збереження шлюбу неможливе та суперечить інтересам дитини…

 

У зв’язку з цим, керуючись ст.  109 (110), 112, 114 Сімейного кодексу України, ст. 109, 118, 119 Цивільного процесуального кодексу України,

 

ПРОШУ:

  1. Розірвати шлюб між ________ та ________.

 

Додатки:

  1. Копія Свідоцтва про шлюб.
  2. Копія Свідоцтва про народження дитини.
  3. Копія сторінок паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Позивача.
  4. Копія сторінок паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Відповідача.
  5. Квитанція про сплату судового збору.
  6. Копія Позовної заяви та доданих матеріалів для Відповідача.